PAE SINAVI

Üniversitesi eğitimi, bireylerin kariyer yolcuğunda deneyimlemesi gereken çok önemli bir dönüm noktasıdır. Türkiye’nin en prestijli üniversitelerinden biri olan Bilkent Üniversitesi de başvuru sürecini değerlendirmek amacıyla öğrencileri çeşitli sınavlara tabi tutar. Bilkent Üniversitesi eğitim dili %100 İngilizce olan bir üniversitedir ve hazırlık atlama sınavı olarak çeşitli alternatifleri bulunmaktadır. Bu sınavlardan biri de PAE’dir. 

PAE Sınavı Ne Zaman? 

PAE sınavı iki akademik dönem boyunca toplamda 2 kere düzenlenen bir sınavdır. Bu sınav, Ocak ve Eylül ayında gerçekleşir ve tarihi Bilkent Üniversitesi Hazırlık tarafından belirlenir. 

PAE Nedir?

Proficiency in Academic English (PAE) Bilkent Üniversitesi aday öğrencilerinin akademik yeterliliklerini ve yabancı dil becerilerini ölçmek amacıyla kullanmış olduğu bir sınavdır. Bu sınava hem lisans hem de lisansüstü programlarına başvuran öğrencilerin girmesi gerekmektedir. PAE, aday öğrencilerin İngilizce dil seviyelerini ölçmek için hazırlanmış kapsamlı bir sınavdır ve çeşitli aşamalardan oluşur. 

 • Birinci Aşama (Stage 1):

Bu aşamada öğrenciler 200 soruluk gramer ve kelime bilgisinden oluşan çoktan seçmeli bir teste tabi tutulur. Test A,B,C,D ve E olmak üzere kolaydan zora doğru 5 parçaya ayrılmıştır ve içerisinde 

 • Elementary, 
 • Pre-Intermediate, 
 • Intermediate, 
 • Upper-Intermediate 
 • Pre-Faculty 

olmak üzere farklı seviyeler yer almaktadır. Sınavda 200 sorudan 120 ve üzerini doğru cevaplayan öğrenciler 2. Aşama’ya (Stage 2) girmeye hak kazanır. 120 sorudan az doğruya sahip olan öğrenciler ise yapmış oldukları doğru soruların sayısına göre seviyeleri belirlenir. 

 • 0-40 doğru cevap: Elementary 
 • 40-80 doğru cevap: Pre- Intermediate
 • 80-120 doğru cevap: Intermediate
 • 120 ve üzeri doğru cevap: Upper- Intermediate (2. Aşama’ya girebilir)
 • İkinci Aşama (Stage 2): 

İkinci aşama kendi içerisinde A ve B olmak üzere ikiye ayrılır. Bu kısımlarda öğrenciler İngilizce dil yeterliliklerini ispatlamak için çeşitli kategorilerde sınava girerler. Bunlar sırasıyla şu şekildedir: 

 • İkinci Aşama A (Stage 2 A) 

Bu kısım Okuma, Gramer, Kelime bilgisi ve Dinleme olmak üzere dört kısımdan oluşur. Bu aşama totalde 1 saat 45 dakika sürmektedir. 

 • Okuma (Reading): Toplamda 3 metin bulunmaktadır ve 35 sorudan oluşur. Metinler kolaydan zora doğru ilerler. 
 • Gramer (Grammar): Toplamda 2-3 adet cümle tamamlama testi (cloze test) vardır ve 15 soru bulunmaktadır. 
 • Kelime bilgisi (Vocabulary): Toplamda 2-3 adet cümle tamamlama testi (cloze test) vardır ve 20 soru bulunmaktadır.
 • Dinleme (Listening): Dinleme kısmı kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır. İlk kısımın içinde 5 adet diyalog vardır ve her bir diyalog için 3 adet çoktan seçmeli soru bulunmaktadır. İkinci kısım ise içerisinde 3-4 tane başlık bulunduran ve 15 tane çoktan seçmeli soruyu cevaplandıracak bir konuşma metnine bağlıdır. 
 • İkinci Aşama B (Stage 2 B)

Aşama A’yı başarıyla tamamlayan öğrenciler Aşama B’ye geçmeye hak kazanırlar. Bu bölümde öğrencilerin yazma ve konuşma yetenekleri değerlendirilir. 

 • Yazma (Writing): Bu bölüm kendi içerisinde 2 parçaya ayrılmaktadır ve totalde 1 saat 35 dakika sürmektedir. 
 • Konuşma (Speaking): Bu bölüm yaklaşık olarak 7 dakika sürmektedir ve öğrencilerin çeşitli konular hakkında konuşması beklenir.   

 PAE Çıkmış Sorular 

      PAE sınavının çıkmış soru örneklerine Bilkent Üniversitesi’nin platformu olan Moodle’a (https://busel-moodle.bilkent.edu.tr/pae) kayıt yaptırabilir ve çıkmış soru örneklerine PDF dosyası halinde de erişim sağlayabilirsiniz. 

 • PAE hazırlığı konusunda öğrencilere eğitimsel anlamda destek olan INEX, adayları bu kritik sınavı başarıyla geçmeye hazırlayan kapsamlı bir dil kursudur. Ayrıca akademik İngilizce becerilerinizi geliştirmekle kalmayıp dinleme(listening), okuma(reading), yazma(writing), ve konuşma(speaking) yeteneklerinizi güçlendirmek için size yol gösterir. Genel dil becerilerinizi ve sınavın özgün gereksinimlerini ele alarak sizi en iyi şekilde başarıya hazırlar.  
 • Inex’in kurs içeriğinde PAE sınavında çıkmış sorulardan oluşan, sınav formatını daha iyi kavramanızı ve gerçek sınav deneyimine yaklaşmanızı sağlayacak çeşitli materyaller bulunmaktadır.

Bilkent PAE Geçme Notu

Bilkent PAE sınavında başarılı sayılmak için belirlenen asgari geçme notu sınavın zorluğuna ve o yılki genel başarı durumuna göre değişiklik gösterebilir. Güncel geçme notunu öğrenmek için Bilkent Üniversitesi’nin resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz. INEX Kursu ise sınav başarınızı arttırmak için PAE’ye özel dersler sunmaktadır.

Bilkent PAE Örnek

Bilkent PAE sınavının örnek sorularını ve çözümlerini üniversitenin resmi sitesinden veya hazırlık merkezlerinden edinebilirsiniz. INEX öğrencilere bu örnekler üzerinden birebir eğitim sunarak sınavın yapısını daha iyi anlamalarını sağlar.

Bilkent Hazırlık Atlama

Bilkent Üniversitesi’nde hazırlık atlama, öğrencinin İngilizce yeterlilik durumunu gösteren sınavlarla gerçekleştirilir. Bu sınavlardan en bilineni PAE’dir. INEX KursuBilkent Üniversitesi hazırlık atlama sınavına özel birebir özel derslerle öğrencilere destek verir, böylece öğrencilerin sınavda başarılı olmaları için gereken tüm bilgi ve becerilere sahip olmalarını sağlar.

 

 

FORM

İletişim Formu